PlayStation 4 Pro ve Xbox One X karşılaştırması

Günümüzde artık 4K televizyonlar her eve yavaş yavaş girmeye başladı. 1080p televizyonlara elveda denmeye başlandı. Bu durum sonucunda tabi ki bu nesile uygun konsollar üretildi. 4K çözünürlüğü destekleyen daha güçlü cihazlar üretildi. Sony ve microsoft piyasada 2’şer farklı cihazla yer alıyorlar. PlayStation tarafı PlayStation 4 Slim ve PlayStation 4 Pro olarak yer alıyor. Xbox tarafı ise Xbox one s ve Xbox one x cihazlarıyla yer alıyor.

Bu yazımızda iki tarafından en güçlü 2 konsolunu karşılaştıracağız.

Donanım karşılaştırması

PlayStation 4 Pro Xbox One X
AMD Jaguar 8 çekirdek x86-64  2.1 GHz işlemci AMD 8 çekirdek 2.3 GHz işlemci
AMD Radeon 4.2 TFLOPS ekran kartı 6 TFLOPS Ekran kartı
8 GB GDDR5 Ram 12 GDDR5 Ram
1 TB Depolama 1 TB Depolama

Yukarda görüldüğü üzere Xbox one x biraz daha güçlü bir cihaz PlayStation 4 pro ile kıyaslandığı zaman. Xbox one x çıktığı zaman dünyanın en güçlü konsolu olarak piyasaya çıkmıştı. Bunun hakkını veriyor özellikleriyle.

Ancak bu kadar güçlü bir konsol ile daha fazla özel oyun görmek isteniyor. Sony tarafının bu konuda eli güçlü. Donanımsal olarak geride ancak özel oyunları ile müşterileri kendine bağlıyor. Gün gelirde microsoft özel oyun sorununa çözüm getirirse ipleri eline kolayca alabilir. Örneğin türkiye gibi ülkelerde oyun fiyatları çok önemli kur oranları dolayısıyla ve Xbox ücretlendirme konusunda iyi işler yapıyor. Bunun yanına özel oyunları da eklerse konsol konusunda türkiye piyasasında kontrolu ele alabilir.

İyi oyunlar 🙂

Bu yazıyı paylaşmak istersen 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*