PlayStation plus nedir ? Almak zorunda mıyız ?

Merhaba , bugün sizlere PlayStation’ın üyelik sistemi olan PlayStation plus hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayacağım. Öncellikle Sony bu üyelik sistemini 3 farklı paket halinde sunuyor. Aylık, 3 aylık veya 12 aylık olarak satın alabiliyorsunuz. 12 aylık paketi aldığımızda aylık ücret neredeyse 10 lira kadar düşüyor. İşte paket fiyatları :

1 Aylık – 23.99 TL

3 Aylık – 74.99 TL

12 Aylık – 179.99 TL

Ayrıca bu paketler belli indirim zamanlarında indirime giriyor. Örneğin yazın 12 aylık haziranda Days of play kampanyasında 125.99 TL bandına kadar düşmüştü. Arada 135 TL civarına da düşüyor ancak bu kur değişimlerinden sonra pek mümkün gözükmüyor. Umarım fiyatlarda bir artma söz konusu olmaz. 180 lira bile ciddi bir rakam bu ekonomik durumda.

Gelelim asıl soruya bu PlayStation plus bizim ne işimize yarayacak ? Eğer fifa, battlefield , call of duty vs. gibi oyunları online oynamayı istiyorsanız PlayStation plus üyeliğinizin bulunması gerekiyor. Plus üyeliği olmadan malesef multiplayer oynama şansınız bulunmuyor.

Sony bu zorunluluğun yanında insanların çokta tepkisini çekmemek adına her ay PlayStation Plus üyelerine özel oyunlar veriyor. Bu oyunlardan genelde 1 tanesi güzel diye tabir edebileceğimiz kategoride. Diğer oyunlar ise genelde benim ilgimi çekmiyor. Ancak bu ay ve geçen ay verdiği 2 oyunda üst seviye oyunlardı. Umarım bu şekilde devam eder. Bedava oyunlarımızı tabi ki sony bize babamızın hayrına vermiyor. Normal satış fiyatı 200 lira olan oyunu 25 liralık üyeliğine veriyor ancak bu üyelik olmadan bu oyuna erişmek mümkün değil. Oyun kütüphanede duruyor ancak aktif bir üyeliğiniz olmadan bu oyunlara erişmeniz mümkün değil.

Ne tip oyunlar verdiği sorusuna cevap olarakta yakın zamanda verdiği oyunları yazayım ona göre karar verin.

  • Destiny 2 (Eylül)
  • God of war 3 Remastered (Eylül)
  • Mafia 3 (Ağustos)
  • Dead by deadlight (Ağustos)
  • Heavy Rain (Temmuz)
  • Absolver (Temmuz)
  • Call of duty Blackops 3 (Haziran) – Bonus olarak verilmişti.
  • XCOM 2 (Haziran)
  • Trials fusion(Haziran)

Xbox tarafının ise üyelik sistemleri konusunda eli playstation tarafına göre baya güçlü bana sorarsanız. Gamepass sistemi aylık 29 liraya yaklaşık 100 tane oyuna erişim sağlamanızı sağlıyor. Ayrıca EA access ve Xbox live gold gibi farklı üyelik sistemleri de var.

Sonuca gelirsek , online oyun oynarım diyorsanız PlayStation plus sizin için bir zorunluluk. Yanında verilen oyunlar geçen 2 ay düzeyinde devam ederse zorunluluk kısmı insanları korkutmaz. Aylık 23.99 liraya değer mi ona siz karar vereceksiniz artık.

İyi oyunlar dilerim 🙂

Bu yazıyı paylaşmak istersen 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*